Nástroje pro usnadnění přístupu

Dnes má svátek: Albert Zítra: Cecílie
csendesk

Výstava panenek, medvídků a zvonků ovládla Sedlnice

Sběratelská výstava v Kulturním a informačním centru Sedlnic nabídla vskutku nevšední podívanou. Své nejlepší kousky v podobě panenek, zvonků a medvídků zde představily tři sběratelky

Úderem deváté hodiny sobotního dopoledne 9. ledna započala v prostorách Kulturního a informačního centra Sněženka v Sedlnicích výstava panenek, kterou doplnila sbírka medvídků a zvonků. V sále byly k vidění české i německé panenky, papírmaše panenky i jejich nemocnice. Kromě panenek zde mohli návštěvníci obdivovat také medvídky a zvonce, v provedení z kovu i keramiky. Uvedení výstavy se ale nedlo v poněkud jiném duchu. Minutou ticha a oblíbenou písní ucitili členové klubu důchodců i návštěvníci expozice památku Zdenky Hanzelkové, která zemřela začátkem ledna. "S myšlenkou uspořádat tuto výstavu přišla paní Hanzelková. Opustila nás velmi náhle a všechny to poznamenalo, protože to byla žena, která měla neskutečný elán a tolik plánů do budoucna, kolik nemá kdejaká dvacetiletá slečna," ocenil starosta obce Sedlnice František Jordánek. Rozpracovanou výstavu se v Sedlnicích podařilo dokončit a po dva dny měli návštěvníci možnost zhlédnout i sto let straé hračky. "Domlouvala se zde výstava sběratelů. Není to tedy jen o tom, že by to měly být panenky, ale sešlo se to tak," sdělila za kulturní centrum Lenka Šimurdová. Panenky i s nahlédnutím do jejich nemocnice, zde vystavovala sběratelka z Frýdku-Místku Pavla Dobíšková. "Panenky sbírám asi deset let a zaměřila jsem se na panenky České republiky. To znamená, že sbírám všechny panenky vyrobené u nás, od porcelánových až po další druhy," dodala Dobíšková. Její kolegyně, Renáta Holubová z Příbora, sbírá jen porcelánové panenky. "Tvořily první sbírku. Postupně jsem je přestala kupovat, ale poté jsem znovu začala, když jsem viděla, tolik krásných obličejů. Dám strašně moc na obličeje, a když se mi ta panenka líbí, tak je mi jedno, jestli je to miminko nebo jiná panenka," rozvedla Holubová. Její sbírky obsahují i takzvané šklebíky ze Španělska. "Spočítat se to moc nedá. Doma mám asi sto medvídků, ale panenek mám určitě víc, asi sto čtyřicet. Vystavuji zde panenku, která má hodnotu osm tisíc," uzavřela s tím, že se jedná o opravdu drahý koníček.
Zvonky na výstavu poskytla Blažena Konečná z Nových Sedlic, jež se však na sobotní otevření expozice kvůli sněhu nedostala.

Sedlnice prodloužila výstavu panenek o týden

Zájemci, kteří se chtěli přijít podívat na nevšední výstavu panenek, a s tím spojenou i výstavu sbírek zvonků a medvídků, nemusejí zoufat. Ačkoli ji chtěli pořadatelé uspořádat pouze o jednom víkendu, a to v tom uplynulém, nakonec ji prodloužili až do příští neděle.

  • Přečteno: 10170
Nahoru